A Bakuban zajló Világkupán Lékó Péter sikerrel vette az első akadályt, az orosz Alekszej Goganov elleni 1,5-0,5-ös győzelemmel a legjobb 64 közé jutott. A párharc második partijában Lékó sötéttel szicíliai védelmű partiban remizett. A második körben a kínai Wen Yang (2620) lesz az ellenfele, aki a lett Igor Kovalenkot győzte le hasonló arányban. Balogh Csaba második játszmája is döntetlennel zárult az azeri Eltaj Safarlival szemben, vasárnap rájátszás dönti el a továbbjutó személyét. Meglepetés, hogy az előkelően rangsorolt orosz nagymesterek közül Alekszandr Griscsuk, Dmitrij Jakovenko, Jevgenyij Tomasevszkij és Nyikita Vityjugov is „pótvizsgázik”, az izraeli Borisz Gelfand sem bírt chilei ellenfelével.

L3041444

Bakuban Lékó Péter a második körre készülhet, a Világkupa első fordulójában az orosz Alekszej Goganovval szemben 1,5-0,5-ös győzelmet aratott. Bizonyára sokakat meglepett, hogy nagymesterünk az első parti megnyerése után a második összecsapás során a szicíliai védelem Najdorf-változata, az izraeli Borisz Gelfand és a francia Maxime Vachier-Lagrave által is kultivált vari mellett döntött a 6-h3-as változatban. Goganov láthatóan jól ismerte az eltérést, Péternek némi veszélyeket is hárítania kellett, miután huszárja játékba avatkozott, már nem volt többé gond a továbbjutást jelentő döntetlen elérése. Vasárnap lehet egy kicsit pihenni és készülni a következő ellenfélre, a kínai Wen Yang (2620) az esélyesebbnek tartott, de kissé túlzott önbizalommal bíró lett Igor Kovalenko ellen nyert, akit többek között a Zalakarosi Sakkfesztivál kétszeres győzteseként ismerhetünk. Lékó az első partiban sötéttel játszik.

Balogh Csaba az azeri Eltaj Safarlival másodszor is megosztozott a ponton. A szicíliai védelem Szvesnyikov változatában nagymesterünk minimális előnyt ért el, majd gyalogot is nyert, de a különböző színű futók mellett nem volt nyerőesélye.
A 128 résztvevős viadalon a rajtlista első hat helyezettje gond nélkül jutott túl az első fordulón, csak a holland Anish Giri nem aratott kettős győzelmet jóval gyengébb ellenfelével szemben. A 2011-es Világkupa döntőse, Alekszandr Griscsuk pótvizsgázni” kényszerül, a türkmén Yusup Atabajev keményen ellenállt, két remit harcolt ki. Az azeri rendezők Tejmur Radzsabov miatt „aggódhatnak”.

Az orosz szakvezetést aligha töltheti el örömmel, hogy válogatottjaik közül Dmitrij Jakovenko, Jevgenyij Tomasevszkij, Nyikita Vityjugov és Jan Nepomnjacsij is „pótvizsgázni” kényszerül. A címvédő Vlagyimir Kramnyik nem kegyelmezett a perui Cori T. Deysinek, aki váratlanul kapott játéklehetőséget, bátyja a junior vb-n való részvételt választotta. Az angol Michael Adams sötéttel játszva érte el a továbbjutást jelentő győzelmet az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsukkal szemben.

A kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan két döntetlent követően rájátszásban küzd meg a brazil Rafael Leitao-val. A 2009-es győztes izraeli Borisz Gelfand is gyakorolhatja a rapid sakkozást…Nagy meglepetés a kínai Ni Hau korai búcsúja, a 2007-es Világkupán győztes amerikai Gata Kamsky is csomagolhat, a nagy tehetségnek tartott Ray Robson bakui kirándulása is rövidre sikeredett.

Vasárnap 24 továbbjutó helyért csatáznak. A küzdelem két 25-25 perces rapidpartival, lépésenként plusz 10-10 másodperccel kezdődik. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű partival folytatódik a csatározás, és 10-10 másodperc lépésenként. Szükség szerint villámpartik (5-5 perc és 3-3 másodperc) következnek. Ha még mindig egál az eredmény, akkor „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc bónusszal, utóbbinak a döntetlen is elegendő a továbbjutáshoz.